Zimske olimpijske igre 2018. su uveliko u tijeku, a drugi tim u umjetničkom klizanju već je završio. Dodijeljene su medalje (SAD su uzeli broncu, ako ste znatiželjni), ali ljubitelji klizanja još uvijek se imaju čemu radovati u pojedinačnim disciplinama.

Uzbuđenje i iščekivanje oko toga tko će biti najbolji na olimpijskom natjecanju natjeralo je mnoge koji vole ovaj sport da se zapitaju: samo tko je najbolji umjetnički klizač svih vremena?

To je subjektivno pitanje s jednako subjektivnim odgovorima, ali zaokružili smo neke nedvojbeno klizače visokog kalibra za koje smatramo da odgovaraju, abecednim redom po imenu.

Prođimo, hoćemo li?

Pokrenite dijaprojekciju

Boitano je američki klizač pojedinačno koji je osvojio zlato na Zimskim olimpijskim igrama 1988. u Calgaryju, Kanada, protiv intenzivne natjecanje Briana Orsera (prvog čovjeka koji je spustio trostruki axel na Olimpijskim igrama) u sučeljavanju koje je nazvano the "Bitka kod Briana". Ovaj olimpijski dvoboj Međunarodni olimpijski odbor nazvao je "najvećom atletskom bitkom" ovogodišnjih Igara.

click fraud protection

Oba Briana su bila izjednačena u slobodnom programu, ali Boitano je u jednom programu ostvario osam trostrukih skokova i kući odnio zlato.

Američka klizačica Heiss dominirala je ženskim umjetničkim klizanjem tijekom svoje natjecateljske karijere svojim elegantnim pokretima, osvojivši oba NAS. i Svjetsko prvenstvo svake godine do Zimskih olimpijskih igara 1960. Ona je također prva klizačica koja je skočila u dvostruki axel, što je učinila 1953. godine. Nakon što se povukla iz natjecateljskog klizanja, upustila se u to glumeći.

Ako ste gledali Olimpijske igre u Sočiju (ili 18. sezonu Ples sa zvijezdama), zasigurno ćete prepoznati ovaj dinamični plesni par, iako njihova ozloglašenost nema nikakve veze s razlogom zašto su na ovom popisu. Kao par, Davis i White su i najdugovječniji tim za ples na ledu u Sjedinjenim Državama i jedini koji su ikada osvojili olimpijsko zlato, učinkovito redefinirajući natjecateljski ples na ledu za naše doba. Njihov šarm i atletska vještina doveli su ih do olimpijskih zlatnih, srebrnih i ekipnih brončanih medalja, te dodatne dvije zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu.

Button je umjetnički klizač koji je još uvijek jedini Amerikanac osvojiti prvaka Europe u klizanju. Osvojio je sedam uzastopnih naslova prvaka SAD-a počevši sa 16 godina, a istaknuti je analitičar sporta otkako se povukao nakon uzastopnih osvajanja zlatne olimpijske medalje.

Bio je prvi klizač koji je sletio s dvostrukim akselom tijekom nastupa i prvi koji je sletio u trostruki skok na natjecanju, a on je jedini čovjek koji je istovremeno nosio olimpijske, svjetske, europske, sjevernoameričke i američke nacionalne naslove, što ga čini jednim od najvećih od svih vrijeme.

Grafström je bio švedski umjetnički klizač koji je zaradio više olimpijskih medalja od bilo kojeg umjetničkog klizača u povijesti i bio je poznat po izmišljajući mnoge poteze uživao na Olimpijskim igrama danas, uključujući spiralu, leteći sit spin i promjenu sit spin.

On je također samo jedan od dvojice sportaša u povijesti koji su osvojili zlatne medalje na Zimskim i Ljetnim olimpijskim igrama, budući da su Ljetne olimpijske igre 1920. godine uključivale tjedan zimskih sportova. Na njegovim prvim Olimpijskim igrama u Antwerpenu pokvarila mu se jedna klizaljka i morao je kupiti par klizaljki s kovrčavim prstima iz grada jer su bile jedine dostupne. Ipak, pobijedio je.

Možda bi se činilo čudnim da na ovom popisu ima jednu klizačicu u paru, ali nije čudno ako pogledate klizačicu iz SSSR-a Irine Rodnine rekord staze. Osvojila je zlato u parovima u klizanju kroz nekoliko utakmica s različitim partnerima, a između njih je pobijedila na svakom natjecanju na kojem je sudjelovala u razdoblju od 11 godina.

Britanski plesni duo Jayne Torvill i Christopher Dean bili su par koji je prekinuo rusku dominaciju nad plesom na ledu i njihov olimpijski program Bolero je tako zapanjujuće sjajan da je nedvojbeno zauvijek promijenio svijet klizanja. Dobio je potpuno savršene ocjene.

Britanski klizač John Curry bio je jedan od najosebujnijih i najstilističkijih klizača koji je ikada krasio led, a njegova elegantna umjetnost učinila ga je žestokim konkurentom. Osim toga osvojio zlatnu medalju za muškarce na Olimpijskim igrama 1976, dobio je i najviši zbroj bodova u povijesti muškog umjetničkog klizanja.

Teško je odlučiti se gdje početi s američkom klizačicom Kristi Yamaguchi, čija je karijera inspirirala mnoge na klizanje, uključujući olimpijku Karen Chen 2018. Yamaguchi je bila prva azijska Amerikanka koja je osvojila zlato na Olimpijskim igrama, iako je to otkrila U stilu uoči utakmica u Pyeongchangu za koje tada nije ni znala.

"Smiješno je jer tada nisam ni znala da sam prva dok to nije objavljeno na vijestima", ona rekao je. „Ipak je super! Volim kada mi mladi klizači prilaze i kažu da sam ih inspirirao da se bave sportom."

Kombinacija njezina talenta i sveameričke gracioznosti pomogla joj je da postane miljenica obožavatelja za milijune diljem svijeta svijetu, a čak i sada nastavlja doprinositi svijetu klizanja kao NBC-jeva komentatorica i mentorica klizanja.

Unatoč tome što je svake godine pobjeđivao na Svjetskom prvenstvu između Olimpijskih igara 1988. i Olimpijskih igara 1992., kanadski klizač Kurt Browning nije kući ponio olimpijsku medalju, ali to ni na koji način ne umanjuje njegovu impresivnu ostavštinu. Browning je sletio prvi četverostruki skok ikada na natjecanju, a njegova vještina usklađena s njegovim impresivnim radom nogu pomogla mu je da postane četverostruki svjetski prvak. Otkako se povukao iz natjecanja, koreografira programe za sve od Tare Lipinski do Patricka Chana.

Zasluge: TIMOTHY A. CLARY/Getty Images

Američka klizačica Michelle Kwan nikad nije ponijela zlatnu medalju s Olimpijskih igara, ali njezino nasljeđe se ne može usporediti. Gotovo cijelo desetljeće bila je na pobjedničkom postolju Svjetskog prvenstva (uključujući olimpijske godine) i bila je prva klizačica nakon Dicka Buttona koja je osvojila prestižnu titulu James E. Nagrada Sullivan za Amerikanca sportaši.

Protopopovi su bili muž i žena duo ruskih klizača u paru koji su bili poznati po svom baletskom stilu. Njihova pobjeda 1964. je zaslužan kao početak najdužeg pobjedničkog niza za jednu zemlju u povijesti Zimskih olimpijskih igara, s 12 uzastopnih zlatnih medalja koje su osvojili sovjetski i ruski klizači u parovima u rasponu od 42 godine. Oni klizali u svojim 70-ima i trenirao satima svaki dan.

Kanađanin Patrick Chan mnogima je u mislima nakon što je osvojio zlatnu medalju u ekipnom klizanju u Olimpijske igre u Pyeongchangu 2018., gdje je bio prvi u slobodnom dijelu za muškarce, ali njegov rad seže dalje od da. Trostruki svjetski prvak i dvostruki srebrni olimpijski prvak vratio konkurenciji nakon godinu dana pauze, a postavio je svjetske rekorde za svoje kratke i besplatne programe klizanja.

Amerikanka Peggy Fleming bila je jedna od najistaknutijih žena u umjetničkom klizanju, osobito nakon pobjede na Olimpijskim igrama u Grenobleu 1968. jedino zlato za SAD od cjelokupnog natjecanja. Kad je Fleming imala 12 godina, njezin trener i ostatak američkog tima u umjetničkom klizanju poginuli u avionskoj nesreći na putu do Svjetskog prvenstva 1961. Njezina medalja 1968. označila je trijumfalni američki povratak u sport nakon takve tragedije.

Čak i ako niste čuli za impresivan rekord američkog klizača Scotta Hamiltona - osvojio je Olimpijska medalja uz četiri uzastopna američka i svjetska prvenstva, NBD—vjerojatno ste čuli njegovu glas. On je glavna komentatorska komponenta klizanja i nastavit će se izvještava za NBCSN tijekom Olimpijskih igara u Pyeongchangu.

Norveška umjetnička klizačica Sonja Henie nije bila samo prvakinja, već i ona pomogao definirati sam sport umjetničkog klizanja. Debitirala je na Olimpijskim igrama sa zapanjujuće mladom 11 godina i morala je pitati svog trenera usred rutine što učiniti sljedeće između poteza, ali nakon posljednjeg mjesta te godine, postala je nezaustavljiv.

S 10 svjetskih prvenstava zaredom (rekord koji do danas nije oboren) bila je zvijezda umjetničkog klizanja. Nakon svoje natjecateljske karijere, nastavila je biti zvijezda, samo u filmovima i ledenim turnejama koje su umjesto toga pomogle sportu steći popularnost.