Današnjom pobjedom na Svjetskom prvenstvu u umjetničkoj gimnastici 2023. Simone Biles postala najodlikovanija gimnastičarka ikada. The Associated Press izvještava da je nakon dvogodišnje stanke u sportu - i manje od tri mjeseca nakon povratka - Biles po šesti put u karijeri osvojila individualnu titulu višebojca.

Današnja pobjeda dogodila se 10 godina nakon što je osvojila svoje prvo svjetsko prvenstvo, koje se također dogodilo u Belgiji, gdje se održalo današnje prvenstvo. Kada je imala samo 16 godina, Biles je osvojila 58.399 bodova na gredi, parteru, preskoku i barovima kako bi pobijedila Rebecu Andrade, koja je u to vrijeme bila brazilska braniteljica naslova, za 1.633 boda.

Simone Biles

Pier Marco Tacca/Getty Images

Simone Biles upravo je s 26 godina postala najstarija žena koja je osvojila prvenstvo SAD-a u gimnastici

Zlatna medalja je Bilesin 27. naslov svjetskog prvaka sveukupno — i označava njezinu 21. zlatnu medalju. Današnja čast dolazi samo dva dana nakon što je dovela američke žene do sedme uzastopne pobjede u timskom natjecanju, čime je također postavljen rekord u sportu. Trenutačno, Biles ima 34 medalje na svjetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama, što joj daje odliku da bude najodlikovanija gimnastičarka ikad, bilo muško ili žensko. Olimpijske igre u Parizu udaljene su manje od godinu dana, a Biles dokazuje da je spremna pokazati svijetu da je najbolja na svijetu.

click fraud protection

Bilesin povratak gimnastici dolazi nakon Olimpijskih igara u Tokiju, kada se nosila s mentalnom blokadom koju sportaši nazivaju "uvijanja." Poznato je da se povukla iz natjecanja kako bi radila na svom mentalnom zdravlju. Ali prije nego što počne razmišljati o Parizu, ovog bi vikenda ponovno mogla ući u povijest. Natjecanje se nastavlja s više događaja, uključujući subotnje finale preskoka i bara za žene. Nedjeljni događaji uključuju finale vježbi na gredi i parteru.