La sfârșitul week-endului, la un debut lipsit de lumină la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018, Lindsey Vonn a promis că va oferi finalei alpine de coborâre pentru femei tot ce avea pentru a-și revendica titlul olimpic.

În timp ce nu a reușit să atingă obiectivul, schiorul american decorat a câștigat bronzul în cadrul evenimentului - iar medaliile pentru prima dată în opt ani au făcut-o să plângă.

„Este atât de satisfăcătoare”, a spus ea pentru NBC că a câștigat bronz. „Bineînțeles că mi-aș fi dorit o medalie de aur, dar acest lucru este uimitor și sunt atât de mândru.”

„I-am dat cea mai bună lovitură”, a mai spus ea în timp ce vocea i se rupea. „Mi-am lucrat fundul.”

Vonn, în vârstă de 33 de ani, a mai spus că este emoționant să credem că aceasta va fi probabil ultima ei apariție olimpică la vale.

„A fost o plimbare la fugă”, a spus ea, adăugând. "Este trist. Aceasta este ultima mea coborâre. Mi-aș dori să pot continua. Mă distrez atât de mult, îmi place mult ceea ce fac, dar probabil că corpul meu nu mai poate dura încă patru ani. ”

click fraud protection

Cu buna ei prietenă, Sofia Goggia, din Italia, care s-a clasat pe primul loc cu 1:39:22, Vonn a marcat un 1:39:69 pentru a o poziționa pe locul doi în finala de coborâre, cu aproximativ 30 de schiori rămași. Dar, ulterior, a ajuns pe locul trei în urma norvegienei Ragnhild Mowinckel, care și-a oferit cel mai bun timp personal de coborâre din istorie, marcând 1: 39,31.

„Am schiat o cursă grozavă astăzi. Sofia tocmai a schiat mai bine decât mine ”, a declarat Vonn pentru NBC după ce ea și Goggia au concurat, dar înainte ca Mowinckel să coboare pe deal.

Vonn a recunoscut, de asemenea, că semnificația personală a cursei nu a fost pierdută pentru ea, deoarece a concurat.

„A fost greu să mă gândesc că aceasta este ultima mea cursă olimpică de coborâre. M-am străduit să încerc să păstrez emoțiile împreună, dar am lăsat totul pe munte așa cum am spus că aș face și sunt mândră de performanța mea ”, a mai spus ea.

Vonn s-a întors pe pârtii miercuri dimineață (marți seara de stat) la doar câteva zile după ce s-a clasat pe locul șase în prima sa performanță la Jocurile de Iarnă din mai bine de opt ani.

TK

Credit: Andreas Rentz / Getty

The spectacol dezamăgitor în Super-G a exercitat o presiune imensă pe Vonn - cea mai decorată femeie schiătoare din toate timpurile - pentru a câștiga o medalie la evenimentul ei semnat, downhill, al doilea din doar trei evenimente la care concurează la Jocuri.

La 33 de ani, singurul aur olimpic al lui Vonn a venit din câștigarea evenimentului de downhill la jocurile din 2010 din Vancouver (unde a câștigat și un bronz la Super-G). Vonn nu și-a apărat titlul la Jocurile de iarnă din 2014 din Sochi din cauza unei leziuni la genunchi.

ÎN LEGĂTURĂ: Acel patch-ul incomod de pe uniformele de patinaj de viteză ale echipei SUA nu poate fi modificat

Înaintea evenimentului, Vonn a câștigat cel mai rapid timp în cursa de antrenament de duminică și cu Mikaela Shiffrin - fenomenul de schi în vârstă de 22 de ani care a câștigat aurul în debutul ei olimpic din 2018 dar nu a reușit să obțină medalia în specialitatea ei - renunțând să se concentreze asupra evenimentului combinat mai târziu în această săptămână, șansele păreau mari Vonn ar putea obține o medalie pentru echipa SUA.

După cursă, Shiffin a scris pe Twitter felicitări lui Vonn pentru câștigarea bronzului.

Chiar și fără Shiffrin în amestec, era de așteptat ca Goggia și Tina Weirather din Liechtenstein să fie o concurență dură.

Vonn s-a clasat pe locul șapte în finala de coborâre, după Goggia și Liechtenstein - o schimbare de ritm față de trecerea ei prima în Super-G. Cu cei mai buni rivali care mergeau înaintea ei, știa exact timpul pe care trebuia să-l pună la locul ei pentru o medalie.

Cu doar o zi înainte de eveniment, Vonn - care a câștigat 81 de titluri la Cupa Mondială de-a lungul carierei - a postat o serie de tweets care a exprimat cât de importantă ar fi arătarea ei în finala de coborâre, deoarece probabil a fost ultima ei arătare olimpică în cadrul evenimentului cariera ei.

„Mâine voi ieși din poarta de plecare în ceea ce va fi cel mai probabil ultima mea cursă olimpică de Downhill”, a scris ea. „Știu că toată lumea așteaptă multe de la mine și mă aștept și mai mult de la mine... Cu toate acestea, există un singur lucru pe care îl pot garanta; Voi da tot ce am mâine. Contează pe asta. ”

Vonn nu este străină să depășească șansele, după ce și-a revenit dintr-o serie de răni de-a lungul carierei - inclusiv două ACL rupte, două contuzii și oase multiple rupte. A existat chiar un moment în care concurența la PyeongChang părea puțin probabilă, după ce ea s-a prăbușit în timpul antrenamentului în Colorado în noiembrie 2016. A fracturat osul humerusului din brațul drept, ceea ce a lăsat-o în imposibilitatea de a-și mișca mâna dreaptă și cariera ei părea în pericol. Ea nu și-a revenit complet până în luna iunie a acestui an, tocmai la timp pentru a se pregăti pentru Jocurile de iarnă de la PyeongChang.

S-a calificat pentru echipa SUA chiar luna trecută și de atunci a spus ea concurează în numele iubitului său bunic răposat, pe care o numește „îngerul păzitor”.

LEGAT: Triplul Axel este impresionant, dar întâlnește singura femeie care a aterizat vreodată un salt cvadruplu în competiție

Vonn a concurat în coborâre cu inițialele bunicului ei pe cască și a spus NBC după cursă că, în ciuda faptului că nu a reușit să câștige aurul, „cred că l-am făcut mândru”.

După ce nu a reușit să obțină medalia în Super-G, Vonn a intrat pe Twitter pentru a-și exprima dezamăgirea, păstrând în același timp un ton pozitiv.

„Sunt mândru de felul în care am schiat și cum am atacat cursul”, a scris Vonn. „Am dat totul și am ajuns scurt. Asta e viața."

Dar dacă nu a fost suficient să se ocupe de pierdere, Vonn a fost ironizat de susținătorii președintelui Donald Trump după ce și-a postat tweet-ul, aparent din cauza criticilor sale față de administrație la sfârșitul anului trecut. Atacurile l-au determinat chiar pe fosta fotbalistă olimpică Julie Foudy să vină în apărarea schiorului:

Vonn a răspuns înapoi mulțumindu-i lui Foudy pentru sprijin, adăugând: „Muncesc din greu și încerc să fiu cea mai bună persoană pe care o pot fi. Dacă nu-mi plac pierderea lor, cred. "

Începând de miercuri, Vonn se va confrunta cu Mikaela Shiffrin în cadrul evenimentului combinat alpin feminin din Joi, care va include o cursă de coborâre (specialitatea lui Vonn) și o cursă de slalom (Shiffrin’s specialitate).

Deși se confruntă cu zeci de concurenți mai tineri la aceste olimpiade, Vonn a spus că nu vede vârsta ei ca pe o problemă.

ÎN LEGĂTURĂ: Dansatorii de gheață francezi care au suferit o defecțiune a dulapului s-au întors pentru a câștiga o medalie olimpică

„Am mult mai multă experiență. Am trecut prin asta de câteva ori și am câștigat deja aurul olimpic, așa că nu sunt nervos ”, a spus Vonn pe Azi spectacol. „Nu simt presiunea, cunosc rutina. Și cred că a fi mai mare îmi oferă un avantaj, așa că nu mă îngrijorează încă armele tinere ”.

Ea a adăugat: „Sunt mai puternică din punct de vedere mental, cred în mine mult mai mult și știu de ce este capabil corpul meu”.

Cu doar un eveniment în plus, lumea așteaptă să vadă dacă cea mai mare schioră din toate timpurile va avea un final olimpic (potențial) de basm pentru veacuri.