Există un nou campion în vigoare în oraș: echipa de fotbal feminin a SUA a triumfat în finala Cupei Mondiale 2015, ieri, la Vancouver, Canada, și a învins Japonia cu un scor impresionant de 5-2.

Echipa SUA a doborât recorduri cu această a treia victorie și este oficial singura țară din istoria Cupei Mondiale feminine care a adus acasă trei trofee de aur (1991, 1999 și acum în 2015). Și în timp ce efortul de colaborare al acestor doamne impresionante a dus la victoria lor, trebuie să ne îndreptăm pălăria în fața femeilor care au dat cel mai tare cu piciorul și au crescut scorul punct după punct. Asigurând avantajul perfect al echipei, Tobin Heath a încheiat înțelegerea cu un gol în minutul 54, în timp ce Lauren Holiday a consolidat al patrulea șut.

Dar era Carli Lloyd (de mai sus) care încă mai are o mare parte din țară care încearcă să-și pună fălcile la loc. Jucătoarea va rămâne în istorie ca singura femeie care a reușit în mod uimitor un hat trick, marcând trei goluri, într-o finală a Cupei Mondiale feminine – și le-a îndeplinit în primele 16 minute ale joc. La finalul meciului, echipa a alergat cu merit pe terenul verde și nu a făcut altceva decât să sărbătorească și să toarne multă șampanie (