Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 sunt în curs de desfășurare, iar cel de-al doilea eveniment pe echipe de patinaj artistic a ajuns deja la încheiere. Au fost acordate medalii (SUA au luat bronz, dacă sunteți curioși), dar fanii patinajului au încă multe de așteptat cu evenimentele individuale.

Emoția și anticiparea cu privire la cine va fi cel mai bun în competiția olimpică i-a făcut pe mulți dintre cei care iubesc sportul să pună întrebarea: doar cine este cel mai bun patinaj artistic din toate timpurile?

Este o întrebare subiectivă cu răspunsuri la fel de subiective, dar am adunat câțiva patinatori indiscutabil de mare calibru despre care credem că se potrivesc, în ordine alfabetică după prenume.

Hai să alunecăm, bine?

Începeți prezentarea

Boitano este un patinator american de simplu care a câștigat aurul la Jocurile Olimpice de iarnă din 1988 de la Calgary, Canada, împotriva unor concurență de la Brian Orser (primul om care a obținut un triplu axel la Jocurile Olimpice) într-o confruntare care a fost dublată cel

click fraud protection
„Bătălia Brianilor”. Acest duel olimpic a fost numit „cea mai mare bătălie atletică” a Jocurilor din anul de către Comitetul Olimpic Internațional.

Ambii Brians au fost efectiv egali mergând în programul liber, dar Boitano a obținut opt ​​triple sărituri într-un singur program și a luat acasă aurul.

Patinătorul american Heiss a dominat patinajul artistic feminin în timpul carierei sale competiționale cu mișcările sale elegante, câștigând atât S.U.A. și Campionatele Mondiale în fiecare an înainte de Jocurile Olimpice de iarnă din 1960. Ea este, de asemenea, prima patinatoare care a atins un salt dublu cu axe, ceea ce a făcut în 1953. După ce s-a retras din patinajul competitiv, ea s-a adâncit în actorie.

Dacă ați urmărit Jocurile Olimpice de la Soci (sau cel de-al 18-lea sezon al Dansând cu stelele), cu siguranță vei recunoaște această pereche dinamică de dans pe gheață, deși notorietatea lor nu are nimic de-a face cu motivul pentru care se află pe această listă. Ca pereche, Davis și White sunt amândoi cea mai longevivă echipă de dans pe gheață din Statele Unite și singurii care au câștigat vreodată aurul olimpic, redefinind efectiv dansul competitiv pe gheață pentru epoca noastră. Farmecul și priceperea lor atletică i-au condus la medalii olimpice de aur, argint și bronz pe echipe și alte două medalii de aur la Campionatul Mondial.

Button este un patinator artistic care este încă singurul american pentru a câștiga campionii europeni la patinaj. A câștigat șapte campionate consecutive din SUA începând cu vârsta de 16 ani și a fost un analist proeminent al sportului de când s-a retras după ce a câștigat consecutiv medaliile de aur olimpice.

El a fost primul patinator care a atins vreodată un ax dublu în timpul unei performanțe și primul care a atins un triplu salt în competiție și el este singurul om care deține simultan titluri olimpice, mondiale, europene, nord-americane și naționale ale SUA, făcându-l unul dintre cei mai mari dintre toți timp.

Grafström a fost un patinaj artistic suedez care a câștigat mai multe medalii olimpice decât orice patinator artistic din istorie și era cunoscut pentru inventând multe dintre mișcări de care se bucură astăzi la Jocurile Olimpice, inclusiv spirala, învârtirea zburătoare și rotația de schimbare.

De asemenea, este doar unul dintre cei doi sportivi din istorie care au câștigat medalii de aur atât la Jocurile Olimpice de iarnă, cât și la Jocurile Olimpice de vară, deoarece Jocurile Olimpice de vară din 1920 au prezentat o săptămână de sporturi de iarnă. La primele sale Jocuri Olimpice de la Anvers, una dintre patinele lui s-a rupt și a fost nevoit să cumpere o pereche de patine cu degete creț din oraș pentru că erau singurele disponibile. Chiar și așa, a câștigat.

Ar putea părea ciudat să ai o singură pereche de patinatoare pe această listă, dar nu este ciudat dacă te uiți la patinatoarea URSS Irina Rodnina. istoric. Ea a câștigat aurul în perechi patinând în mai multe jocuri cu diferiți parteneri, iar între ei a câștigat fiecare competiție la care a participat pe o perioadă de 11 ani.

Duo-ul britanic de dans pe gheață Jayne Torvill și Christopher Dean au fost perechea care a spart dominația rusă asupra dansului pe gheață și programul lor olimpic. Bolero este atât de uimitor de grozav încât, probabil, a schimbat lumea patinajului pentru totdeauna. A primit scoruri complet perfecte.

Patinătorul britanic John Curry a fost unul dintre cei mai distinctivi și mai stilistici patinatori care au înfrumusețat vreodată gheața, iar talentul său elegant l-a făcut un concurent înverșunat. Pe lângă câștigând medalia de aur masculină la Jocurile Olimpice din 1976, a primit, de asemenea, cel mai mare punctaj total din istoria patinajului artistic masculin.

Este greu de decis de unde să începi cu patinatorul american Kristi Yamaguchi, a cărei carieră i-a inspirat pe mulți să patineze, inclusiv olimpicul Karen Chen din 2018. Yamaguchi a fost primul american din Asia care a câștigat aurul la Jocurile Olimpice, deși ea a dezvăluit În stil înaintea jocurilor de la Pyeongchang că nici măcar nu știa asta la momentul respectiv.

„Este amuzant pentru că la acea vreme nici nu știam că sunt primul până când a fost raportat la știri”, ea. spus. „Este tare totuși! Îmi place când tinerii patinatori vin la mine și spun că i-am inspirat să se apuce de acest sport.”

Combinația dintre talentul ei și grația integrală americană a ajutat-o ​​să devină favorita fanilor pentru milioane de oameni lume, și chiar și acum ea continuă să contribuie la lumea patinajului în calitate de comentator NBC și mentor de patinaj.

În ciuda faptului că a câștigat o medalie mondială în fiecare an, între Jocurile Olimpice din 1988 și Jocurile Olimpice din 1992, patinatorul canadian Kurt Browning nu a luat acasă o medalie olimpică, dar asta nu diminuează în niciun fel impresionanta sa moștenire. Browning a aterizat primul salt cvadruplu vreodată într-o competiție, iar abilitățile sale combinate cu jocul său impresionant de picioare pe gheață l-au ajutat să devină de patru ori campion mondial. De când s-a retras din competiție, a coregrafiat programe pentru toată lumea, de la Tara Lipinski la Patrick Chan.

Credit: TIMOTHY A. CLARY/Getty Images

Patinătoarea americană Michelle Kwan nu a luat niciodată acasă o medalie de aur de la Jocurile Olimpice, dar moștenirea ei nu poate fi comparată. Timp de aproape un deceniu consecutiv, ea a urcat pe podiumul Campionatelor Mondiale (inclusiv anii olimpici) și a fost prima patinatoare de la Dick Button care a câștigat prestigiosul James E. Premiul Sullivan pentru american sportivilor.

Soții Protopopov erau un duo de soți și soții de patinatori ruși, cunoscuți pentru stilul lor baletic. Victoria lor în 1964 este creditat ca a început cea mai lungă serie de victorii pentru o țară din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă, cu 12 medalii de aur consecutive câștigate de patinatorii de perechi sovietici și ruși pe o perioadă de 42 de ani. ei au patinat până la 70 de ani și antrenat ore întregi în fiecare zi.

Patrick Chan din Canada este în mintea multora după ce a cucerit medalia de aur la evenimentul pe echipe de patinaj de la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang din 2018, unde s-a clasat pe primul loc în porțiunea liberă masculină, dar munca sa se extinde dincolo de acea. De trei ori campion mondial și de două ori medaliat cu argint olimpic revenit la competiție după un an de pauză, și a stabilit recorduri mondiale pentru programele sale scurte și gratuite de patinaj.

Americanca Peggy Fleming a fost una dintre cele mai proeminente femei din patinaj artistic, în special după victoria ei din 1968 la Jocurile Olimpice de la Grenoble, unde a câștigat singurul aur pentru SUA a întregii competiții. Când Fleming avea 12 ani, antrenorul ei și restul echipei de patinaj artistic din Statele Unite au murit într-un accident de avion în drum spre Campionatele Mondiale din 1961. Medalia ei din 1968 a însemnat o revenire triumfătoare a americanilor la acest sport după o asemenea tragedie.

Chiar dacă nu ați auzit de istoricul impresionant de patinaj al patinatorului american Scott Hamilton — a câștigat un Medalie olimpică în plus față de patru campionate consecutive din SUA și Mondiale, NBD — probabil că l-ați auzit voce. El este un subiect de bază pentru comentarii de patinaj și va continua raportare pentru NBCSN în timpul Jocurilor Olimpice de la Pyeongchang.

Patinatoarea norvegiană Sonja Henie nu a fost doar campioană, ci și ea a ajutat la definirea sportului patinaj artistic în sine. Și-a făcut debutul olimpic la o vârstă uluitor de tânără de 11 ani și a trebuit să-și întrebe antrenorul la mijlocul rutinei ce să facă în continuare între mișcări, dar după un ultimul loc în acel an, ea a devenit de neoprit.

Cu 10 Campionate Mondiale consecutive sub centură (un record care nu a fost doborât până în prezent), ea a fost o vedetă a patinajului artistic. După cariera sa competitivă, ea a continuat să fie o vedetă, doar în filme și turnee pe gheață care au ajutat sportul să câștige popularitate.