Zimné olympijské hry 2018 sú v plnom prúde a historicky druhé krasokorčuliarske tímové podujatie sa už skončilo. Medaily boli udelené (USA brali bronz, ak ste zvedaví), ale fanúšikovia korčuľovania sa majú pri jednotlivých podujatiach stále na čo tešiť.

Vzrušenie a očakávanie z toho, kto bude najlepší v olympijskej súťaži spôsobili, že mnohí milovníci tohto športu si kladú otázku: Kto je najlepší krasokorčuliar všetkých čias?

Je to subjektívna otázka s rovnako subjektívnymi odpoveďami, ale zozbierali sme niekoľko nesporne špičkových korčuliarov, o ktorých si myslíme, že sa hodia, v abecednom poradí podľa krstného mena.

Poďme sa prešmyknúť, dobre?

Spustite prezentáciu

Boitano je americký singlista, ktorý vyhral zlato na Zimných olympijských hrách v roku 1988 v kanadskom Calgary proti intenzívnym súťaž od Briana Orsera (prvého muža, ktorý na olympiáde pristál s trojitým axelom) vo vhadzovaní, ktoré bolo nazvané na "Bitka o Brianov." Tento olympijský duel nazval Medzinárodný olympijský výbor „najväčšou atletickou bitkou“ tohtoročných hier.

Obaja Brianovci boli vo voľnom programe prakticky vyrovnaní, ale Boitano zvládol osem trojitých skokov v jednom programe a odniesol si zlato.

Americká korčuliarka Heiss dominovala v ženskom krasokorčuľovaní počas svojej súťažnej kariéry svojimi elegantnými pohybmi a vyhrala oboje U.S. a majstrovstvá sveta každý rok pred Zimnými olympijskými hrami v roku 1960. Je tiež prvou korčuliarkou, ktorej sa podarilo zoskočiť dvojitým axelom, čo sa jej podarilo v roku 1953. Po ukončení súťažného korčuľovania sa do toho zahĺbila herectvo.

Ak ste sledovali olympijské hry v Soči (alebo 18. sezónu). Tanec s hviezdami), určite poznáte tento dynamický tanečný pár na ľade, hoci ich sláva nemá nič spoločné s tým, prečo sú na tomto zozname. Davis a White sú ako pár najdlhšie pôsobiacim tanečným tímom na ľade v Spojených štátoch jediní, ktorí kedy vyhrali olympijské zlato, ktorý efektívne predefinuje súťažný tanec na ľade pre náš vek. Ich šarm a atletická zdatnosť ich priviedli k olympijským zlatým, strieborným a tímovým bronzovým medailám a ďalším dvom zlatým medailám z majstrovstiev sveta.

Button je krasokorčuliar, ktorý je stále jediný Američan vyhrať majstrov Európy v korčuľovaní. Vyhral sedem majstrovských titulov v rade v USA, keď mal 16 rokov, a je prominentným analytikom tohto športu od chvíle, keď odišiel do dôchodku po tom, ako po sebe vyhral zlatú olympijskú medailu.

Bol prvým korčuliarom, ktorému sa podarilo počas vystúpenia zoskočiť na dvojitú axelu, a ako prvý na súťaži zoskočil v trojskoku. Jediný muž, ktorý je súčasne držiteľom olympijských, svetových, európskych, severoamerických a amerických národných titulov, čo z neho robí jedného z najväčších zo všetkých čas.

Grafström bol švédsky krasokorčuliar, ktorý získal viac olympijských medailí ako ktorýkoľvek krasokorčuliar v histórii a bol známy vynájdenie mnohých pohybov si dnes užili na olympijských hrách, vrátane špirály, lietania v sede a spinu v sede.

Je tiež len jedným z dvoch športovcov v histórii, ktorí získali zlaté medaily na zimných aj letných olympijských hrách, pretože letné olympijské hry v roku 1920 predstavovali týždeň zimných športov. Na jeho prvej olympiáde v Antverpách sa mu pokazila jedna z korčúľ a musel si z mesta kúpiť pár korčúľ s kučeravými špičkami, pretože boli jediné dostupné. Aj tak vyhral.

Mohlo by sa zdať čudné mať na tomto zozname len jednu korčuliarku, ale nie je to čudné, ak sa pozriete na korčuliarku ZSSR Irinu Rodninu. traťový rekord. Získala zlato v párovom korčuľovaní v niekoľkých hrách s rôznymi partnermi a medzi nimi vyhrala každú súťaž, ktorej sa zúčastnila počas obdobia 11 rokov.

Britské duo tancov na ľade Jayne Torvill a Christopher Dean boli pár, ktorí prelomili ruskú dominanciu nad tancom na ľade a ich olympijským programom. Bolero je tak prekvapivo skvelé, že pravdepodobne navždy zmenilo svet korčuľovania. Dostalo úplne perfektné skóre.

Britský korčuliar John Curry bol jedným z najvýraznejších a najštýlovejších korčuliarov, ktorí kedy zdobili ľad, a jeho elegantné umenie z neho urobilo neľútostného konkurenta. Okrem tohoto zisk zlatej medaily mužov na OH 1976, dostal aj najvyšší bodový súčet v histórii mužského krasokorčuľovania.

Je ťažké rozhodnúť sa, kde začať s americkou krasokorčuliarkou Kristi Yamaguchi, ktorej kariéra inšpirovala mnohých na korčuľovanie, vrátane olympioničky Karen Chen z roku 2018. Yamaguchi bola prvou ázijskou Američankou, ktorá vyhrala zlato na olympijských hrách, aj keď to prezradila V štýle pred hrami v Pjongčangu, že o tom vtedy ani nevedela.

„Je to smiešne, pretože vtedy som ani nevedela, že som prvá, kým to nebolo oznámené v správach,“ povedala. povedal. „Však to je v pohode! Milujem, keď za mnou prídu mladí korčuliari a povedia, že som ich inšpiroval, aby sa začali venovať tomuto športu."

Kombinácia jej talentu a čisto americkej milosti jej pomohla stať sa obľúbenou fanúšikmi pre milióny ľudí v okolí sveta a dokonca aj teraz naďalej prispieva do sveta korčuľovania ako komentátorka NBC a mentorka korčuľovania.

Napriek tomu, že medzi olympijskými hrami 1988 a 1992 každý rok vyhral World's, kanadský korčuliar Kurt Browning si neodniesol olympijskú medailu, ale to nijako nezmenšuje. jeho pôsobivé dedičstvo. Browning pristál prvý štvorskok niekedy na súťaži a jeho zručnosť spojená s jeho pôsobivou prácou na ľade mu pomohla stať sa štvornásobným majstrom sveta. Odkedy odišiel zo súťaženia, pripravuje programy pre všetkých od Tary Lipinski až po Patricka Chana.

Poďakovanie: TIMOTHY A. CLARY/Getty Images

Americká korčuliarka Michelle Kwan si z olympiády nikdy neodniesla zlatú medailu, no jej odkaz sa nedá porovnávať. Takmer celé desaťročie sa postavila na pódium majstrovstiev sveta (vrátane olympijských rokov) a bola prvou korčuliarkou od Dicka Buttona, ktorá vyhrala prestížne James E. Sullivanova cena pre Američanov športovcov.

Protopopovci boli manželské duo ruských korčuliarov, ktorí boli známi svojim baletným štýlom. Ich víťazstvo v roku 1964 je pripísané ako začiatok najdlhšej víťaznej série pre krajinu v histórii zimných olympijských hier, s 12 po sebe idúcimi zlatými medailami, ktoré sovietski a ruskí korčuliari získali v rozpätí 42 rokov. Oni dobre korčuľovali do 70. rokov a trénovali hodiny každý deň.

Kanaďan Patrick Chan je v mysliach mnohých po tom, čo získal zlatú medailu v tímovom korčuľovaní olympiády v Pyeongchangu 2018, kde sa umiestnil na prvom mieste vo voľnej časti mužov, no jeho práca presahuje že. Trojnásobný majster sveta a dvojnásobný strieborný olympijský medailista sa vrátil do súťaže po ročnej prestávke a vytvoril svetové rekordy v krátkych a voľných programoch korčuľovania.

Američanka Peggy Flemingová bola jednou z najvýznamnejších žien v krasokorčuľovaní, najmä po víťazstve na olympijských hrách v Grenobli v roku 1968, kde vyhrala. jediné zlato pre USA celej súťaže. Keď mala Fleming 12 rokov, jej tréner a zvyšok amerického krasokorčuliarskeho tímu zahynuli pri leteckej havárii na ceste na majstrovstvá sveta 1961. Jej medaila v roku 1968 znamenala triumfálny americký návrat k športu po takejto tragédii.

Aj keď ste ešte nepočuli o pôsobivom rekorde korčuliarskej dráhy amerického korčuliara Scotta Hamiltona – vyhral Olympijská medaila navyše k štyrom po sebe idúcim majstrovstvám USA a sveta, NBD – pravdepodobne ste už počuli jeho hlas. Je základom korčuľovania a bude pokračovať spravodajstvo pre NBCSN počas olympijských hier v Pjongčangu.

Nórska krasokorčuliarka Sonja Henie bola nielen šampiónkou, ale aj ona sama pomohol definovať samotný šport krasokorčuľovania. Svoj debut na olympiáde absolvovala vo veku neuveriteľne mladých 11 rokov a musela sa spýtať svojho trénera v polovici rutiny, čo robiť ďalej medzi ťahmi, ale po tom, čo v tom roku skončila na poslednom mieste, sa stala nezastaviteľný.

S 10 majstrovstvami sveta v rade (rekord, ktorý dodnes nebol prekonaný) bola krasokorčuliarskou hviezdou. Po súťažnej kariére zostala hviezdou iba vo filmoch a na ľadových zájazdoch, ktoré pomohli tomuto športu získať popularitu.